Projekta rezultātu multiplicēšana. Skats NĀKOTNĒ
Pētniekiem būs iespēja atsaukties uz mūsu Vadlīniju secinājumiem un rekomendācijām, kas balstās svaigi pabeigtā projektā ar trīs mazākumtautību jauniešu komandām no trīs Latvijas pilsētām.
Turklāt arī mūsu projekta ietvarā radītā atraktīvā galda spēle "ĒRTĀS NEĒRTĀS VĒRTĪBAS?I Caur spēli uz demokrātiju" jau aktīvi tiek izmantota, kā arī daži atlikušie rezerves eksemplāri izsaukuši lielu interesi un atzinību no citām AIF projektu īstenotāju biedrībām.
Kāpēc spēle ir unikāla? Jo tā var tikt izmantota ne tikai saskaņā ar instrukciju, bet var kalpot arī kā diskusiju avots, jo katrā kārtī ir asprātīgi īsi raksturotas demokrātijas VĒRTĪBAS/MĒRĶI un ANTIVĒRTĪBAS/APDRAUDĒJUMI. Vien daži piemēri.
Apolitiskums: Ja tu neietekmē politiku, tā vienalga ietekmēs tevi.
Melu ziņas: Nodot cilvēku rīcībā mērķtiecīgi atlasītu informāciju, no kuras viņi, ieslēgti aizvien necaurlaidīgākā informācijas burbulī, izsecina manipulatoriem vēlamo.
Tiesības uz īpašumu: Man piederošo neviens, arī valsts, nelikumīgi neatņems.
Līdzdalība: Esmu atbildīgs ne tikai par sevi un tuviniekiem, bet arī par valsti un pasauli.
Ja jautāsiet, kur šādu spēli var nopirkt, tad diemžēl atbilde būs, ka spēle atrodas pie projekta dalībniekiem un daži ekseplāri - pie labākajām Latvijas NVO, kas darbojas ar jauniešu mērķauditoriju! Spēlējot uz klavierēm - mažora notis ir Vērtību kārtis, minora - apdraudējumi....
Pateicība par iespēju gan pašiem izstrādāt, gan nodrukāt spēli Norvēģijai, Islandei un Lihtenšteinai caur
#EEAgrantsLatvia
Noslēguma ziņojums
“Metodiskas vadlīnijas tālākai virzībai 2024 – 2124. Kā aktivizēt mazākumtautību jauniešus pilsoniskajā dzīvē Latvijā” ir rezultāts vairāk nekā divus gadus ilgam darbam projekta "Uzmanību! Distance (ar valsti) samazinās!" ietvaros. Projektu īstenoja Rīgas Vācu kultūras biedrība sadarbībā ar Norvēģijas partnerorganizāciju.
RVKB ilggadējā darbībā pastāvīgi konstatē, ka pilsonisko aktivitāti veicinošie projekti Latvijā līdz šim pārsvarā uzrunā un iesaista latviešu jaunatni. RVKB ir viena no retajām mazākumtautību biedrībām Latvijā, kurām ir kapacitāte apvienot divas vērtības "mazākumtautības" un "pilsoniskā aktivitāte", katrā projektā pārliecinoties, ka īpaši nozīmīga un atmiņā paliekoša dalība projektos ir tieši krievvalodīgajiem jauniešiem. Tā dēvēto "krievu valodas plūsmu" skolu skolēni (no 7.klases) pārsvarā runā vidējā vai zemā valsts valodas līmenī, viņi reti vai nemaz netiek iesaistīti valstisko apziņu veicinošos pasākumos, viņiem ir zems līdziesaistes intereses līmenis par notiekošo Latvijā.Tāpēc īpaši būtiski mērķtiecīgi strādāt šo mērķauditoriju, izstrādājot ļoti pielāgotu darba metodoloģiju, kā arī ieklausoties Skandināvijas izglītības sistēmas risinājumos.
Šajās vadlīnijās atspoguļota projekta īstenošanas gaita, kā arī sniegti ieteikumi politikas veidotājiem un īstenotājiem, kā arī nevalstiskajam sektoram par to, kā ir iespējams praktiski un iesaistoši radīt mazākumtautību jauniešos interesi par valstiskiem jautājumiem.
Dokuments pieejams šeit:
https://jvsk.lv/wp-content/uploads/2024/05/METODISKAS.VADLINIJAS.-Uzmanibu.2024.rvkb-1.pdf
Un marta noslēgumā - secinājumi, nākotnes plāni, rīcība
Viņš darbojas ne tikai vairākās NVO, bet arī kā politiskās partijas biedrs kandidējis pašvaldību vēlēšanās. Nekad neuzskatiet, ka variet apstāties un vienkārši peldēt pa straumi. Jums jau tagad ir jāiesaistās maksimāli visos pasākumos ārpus skolas, jo tas jums dos galveno: prasmes komunicēt un jaunus paziņas, tā Dmitrijs.
Jaunogres vidusskolas direktors Aleksandrs Horuženko komandai vaicāja, kad varētu notikt šāda projekta turpinājums.
Savukārt, Rīgas un Jelgavas komandas projekta ietvaros marta beigās izzināja to, ko nozīmē mūžizglītības organizācijas - studentu korporācijas, kā arī to devumu un iesaisti Latvijas sabiedrībā.
Jaunieši dalījas ar atsauksmēm par piedalīšanos radio raidījumā (skatīt iepriekšējās preses relīzes), kā arī izvērtēja skolēnu aptaujas rezultātus. To, ko nozīmē tradīcijas Latvijā, tomēr, kā izrādās, praksē visai miglaini zina mazākumtautību jaunieši. Jāņi, Dziesmu svētki - tie paliek vien TV ekrānos, ja nav reālu iesaistes iespēju un iniciatīvas no tuvākajiem. Liels šķērslis ļoti daudzās ģimenēs ir finanšu apsvērumi, kas liedz brīvi izbraukāt uz citiem valsts reģioniem, apmeklēt koncertus, tradīciju svinēšanas vietas, Neapšaubāmi, daļā ģimeņu tā ir arī valodas barjera.
Par projektu - arī LU konferencē par sabiedrības saliedētību
Visinteresantākais pētījums bija Iretas Čekses prezentētais aptaujas apskats "Skolēnu pilsoniskā izglītība Latvijā: zināšanas, piederība un uzvedība. Starptautiskā pilsoniskās izglītības pētījuma
(IEA ICCS) rezultāti" (Civic Education of Students in Latvia: Knowledge, Belonging and Behaviour. Results of the IEA ICCS International Civic and Citizenship Education Study". Salīdzinot latviešu un krivvalodīgo jauniešu pilsoniskās zināšanas, salīdzinot ar 2016.gada rezultātiem, novērojama lejupslīde tieši krieviski runājošo jauniešu vidū. Tas vēlreiz apliecina mūsu projekta aktualitāti. Rīgas vācu kultūras biedrība īsā uzrunā informēja konferences dalībniekus par projekta "Uzmanību! Distance (ar valsti) samazinās!" galvenajiem secinājumiem, un daži dalībnieki tika pie projekta kalendāra!
Foto- pētījuma autore I.Čekse iepazīstas ar mūsu projektā paveikto!
Projekta dalībnieki DEBITĒ RADIO!
Ogres, Jelgavas un Rīgas projekta pārstāvjiem dalība radio raidījumā bija vēl viens mazs solis uz pārliecību par savām spējām un drosmi iesaistīties. Milzīgs paldies Rīgas komandas koordinatorei J.Matjakubovas kundzei par šīs pārdrošās idejas realizēšanu un koordinēšanu!
Raidījumā piedalījās projekta dalībnieki: Valērija (Jelgava), Katrīna (Ogre), Ņikita (Jelgava), Aleksandrs (Rīga). Lūdzu, noklausieties raidījumu (krievu valodā) šeit:
https://lr4.lsm.lv/lv/raksts/otkritiy-razgovor/kak-vospitivat-grazhdanskuyu-poziciyu.a189600/
Uzmanību! Pašā radio raidījumā tika sniegta detalizēta atsauce uz finansētāju un projekta nosaukumu. Šo projektu finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu Aktīvo iedzīvotāju fonds.
Secinājums - nedrīkst apstāties! Esam uz ļoti pareiza ceļa!
Projekta vadītājs (līdz 07.2023.) Kristaps Jērums savā uzrunā no Romas akcentēja tās dažādās vērtības, kuras tika apzinātas projekta norises gaitā piecos semestros - Latvijai svarīgu jautājumu diskutēšana brīvā gaisotnē (Eiropa un jaunieša iespējas; valsts valodas politika; jaunieša loma totalitārā vs demokrātiskā valstī; obligātais militārais dienests; domāšana ārpus maršruta "skola - dators - mājas", izaugsme dzīvē un Latvija - iespēju zeme). Projekta vadītājai Ilzei Gardai bija īpaši nozīmīgi uzklausīt skolu komandu un citu pedagogu (kuri nepiedalījās projektā, taču kuru klasēs bija daži projekta dalībnieki) "skatu no malas", konstatējot: bija acīmredzami, ka jaunieši, kuri piedalās projektā, sāka justies klases dzīvē daudz atvērtāk, kā arī kļuva aktīvāki, atbildot stundās. Tieši šā projekta dalībnieki izteikti vieglāk atsaukušies dažādiem aicinājumiem pieteikties uz konkursiem, skolas pašpārvaldes amatiem u.c. Rīgas Vācu kultūras biedrības vadītāja, savukārt, uzsvēra jauniešu disciplīnu un spēju sevi parādīt no labākās puses (muzejos, tikšanās ar interesantām personībām), arī domājot par pasaules klimatu un ekonomiju (izbraukuma pasākumiem nakšņošanai ņemot līdzi savu gultas veļu).
Būtiskus secinājumus par mazākumtautību jauniešu attieksmes atšķirībām ilustrēja eksperts Mārtiņš Pričins. Skolēnu aptaujas rezultāti norādīja pozitīvu dinamiku tajā respondentu daļā, kuri ir piedalījušies projektā "Uzmanību! Distance (ar valsti) samazinās!". Drīzumā aptaujas rezultāti, kā arī "Metodiskas vadlīnijas tālākai virzībai" būs elektroniski pieejamas šajā mājaslapā un nosūtītas tām valsts un pašvaldību iestādēm, kuru pārziņā ir izglītība.
Diemžēl Latvijas realitāte ir: šādu projektu nevar atļauties ne Latvijas valsts, ne pašvaldības (vismaz tādā padziļinātā apjomā kā tika īstenots), tāpēc tieši Norvēģijas, Islandes un Lihtenšteinas finansējums daudzu krievvalodīgo jauniešu dzīves pieredzi, ieraugot Latviju kā iesaistošu un saprotamu valsti, vispār padarīja par iespējamu. Konferencē izskanēja vārds "cilvēcība". Jā, no projekta pirmās dienas ikviens jaunietis varēja sajust, ka projektā piesaistītie vadītāji un mentori ar jauniešiem attiecas, pirmkārt, kā pret Vērtību. Netaupīja minūtes un stundas individuālām atklāsmēm, un dažs labs tieši projektā saņēma savā dzīvē pirmo atzinību.
Rīgas 34.vidusskolā - NOSLĒGUMA KONFERENCE (15.03.2024.)
Būs nodrošināta kafijas pauze.
Uzmanību! Dalībniekus aicināsim būt līdzaktīviem un iesaistīties diskusijās. Projekta vīzija - lai nākotnē šāda tipa projektu aktivitātes kļūst par neatņemamu sastāvdaļu skolēniem - mazākutmautību pārstāvjiem - Latvijā un tiktu iekļauta kā izlgītbas saturu papildinoša iesaiste.
#EEAgrantsLatvia
..un 2024 + kalendārs jau ceļo pie jaunajiem saimniekiem
Arī kalendāra uzbūve ir nestandarta: ņemot vērā, ka daļa dalībnieku tos saņēma februārī, kalendārs arī laiku skaita no februāra - līdz pat 2025.gada janvārim ieskaitot!
Turpinot piestrādāt pie tā, lai par projektu un tā mērķiem un aktivitātēm jēgpilni uzzinātu, iesaistītos un atbalstītu pēc iespējas arī valsts un pašvaldības, kalendārs ir uzdāvināts arī Izglītības un zinātnes ministrei Andai Čakšai, Valsts izglītības un satura centra vadībai un pašvaldībām.
Projekta noslēguma pasākums un secinājumi: 2024.gada 15. martā plkst. 14.00 Rīgas 34.vidusskolas zālē. Laipni aicināti, piesakoties: aif.uzmanibu@gmail.com
Konferencē daži laimīgie interesenti varēs tikt pie kalendāra!
#EEAgrantsLatvia
Projektu "Uzmanību! Distance (ar valsti) samazinās! " finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu "Aktīvo iedzīvotāju fonds".
FINĀLA EKSPEDĪCIJA - Smeceres silos Vidzemē
Jaunieši praksē redzēja, kā no sagruvušas, nevienam nevajadzīgas stacijas ēkas radīt ko jaunu. Ar izdomu un idejām var jaunradīt aktivitāšu un iniciatīvu centru, omulīgu kafejnīcu un diskusiju vietu, kas atvērta visu cauru gadu.
Sporta bāzē "Smeceres sili" jaunieši pildīja dažādus uzdevumus, vienlaikus "iejūtoties Norvēģijas partnera CBNRM Networking skandināvu vidē", slēpojot. Absolūti lielākajai daļai šī bija pirmā reize dzīvē uz slēpēm!
Aktīvās dienas programma turpinājās ar grupu darbu un diskusijām līdz pat 23.00! Pasākuma moderatoru vadībā dalībnieki izvirzīja dažādas sabiedrības problēmas, kā arī vienlaikus mēģināja noformulēt to risinājumus (piemēram, medicīnas nodrošinājums, Skola2030, vēlēšanu sistēma Latvijā u.c.). Jauniešiem bija iespēja uzzināt par dažādām veiksmes un neveiksmes pieredzēm, risinot problēmas un meklējot "īstās durvis, pie kurām pieklauvēt, lai taptu atvērts". Kā uzsvēra mentors Andis Kurmis,
mums, vecajiem, jau daudz kas vairs neizdodas, un mūs vairs tik ļoti neņem galvā. Bet jums, jaunieši, viss ir iespējams, jums tiek visa sabiedrības un valsts uzmanība - jūsos ieklausās un vēlas sadzirdēt! Izmantojiet to un runājiet, dariet, ierosiniet, un jūsu vīzijas pārvērtīsies realitātē jau drīz!
Jaunieši piedalījās Norvēģijas partnera un M.Pričina organizētajā follow-up aptaujā par projekta atskaņām un vērtīgākajiem secinājumiem. Dalībnieki saņēma jauno projekta 2024.gada kalendāru, kurā sniegts vizuāls atskats uz 2023.gada jaukākajiem mirkļiem projekta izbraukumos - Siguldā, Kandavā un citviet. Arī jaunie mobilā telefona turētāji - Liepājā tapušie lācīši - rada savus jaunos saimniekus.
Projekta sesiju noslēgumā notika arī Madonas novada multifunkcionālā jaunatnes iniciatīvu centra “KUBS” apmeklējums.·
Projektu īsteno Rīgas Vācu kultūras biedrība. Partneris: Norvēģijas nevalstiskā organizācija CBNRM Networking (Lars T Soeftestad). Projekta vadītāja: Ilze Garda.
15.03. plkst. 14.00 Noslēguma konference
Konferencē piedalīsies projekta konsultatīvās padomes pārstāvji un eksperts no Norvēģijas partnerorganizācijas "CBNRM Networking". Norises vieta: Rīgas 34.vidusskola. Sīkāka informācija sekos.
Ogres komandas vilcējspēks un inerces praktikums "Gribi? Tad izdari!"
18.decembrī projekta komanda un mentors Daniels diskutēja ne tikai ar skolēniem sienas atklāšanā, bet arī apmeklēja vecāku sapulci. Viena skolēna mamma teica: jūsu projektā man bērns ir atvēries, sācis vairāk runāt latviski. Projekta iedrošinātā dalība Skolēnu parlamentā viņu ilgi turējusi savā varā, daudzkārt pārdomājot, vai viņa balsojums ir bijis pareizs.
Sadarbības berzes spēks Ogrē tika aprēķināts, pateicoties Aktīvo iedzīvotāju fonda finansējumam.
Projekta reprezentācijas priekšmeti ar PIEVIENOTO VĒRTĪBU!
Uzmanību! Mūsu projektā jaunieši pie izdales priekšmetiem netiek tāpat vien. Tika doti atraktīvi uzdevumi sameklēt informāciju par personībām, analizēt un reflektēt par viņu nozīmi Latvijiai un gara spēku. Vai tas bija viegli? Hmm - pajautājiet viņiem pašiem :)
RUDENS 2023 - IEEĻĻOTIE MOTORI SĀK DARBOTIES!
Viena no aktivitātēm aicināja katru savienot priekšmetus, idejas, objektus vienu ar toru vienā dzijas tīklā. Kas no tā sanāca? Ekoloģija! Šis treniņš unikālā veidā jauniešus mudināja apzināties, cik negaidīti var sastapties "ūdens" un "molekula", "dārzs" un "kanalizācija". Tas ir par mums visiem: mēs esam atkarīgi viens no otra, mums ir jāveido stipra sabiedrība.
Ogres komanda devās ekspedīcijā uz Jelgavu, leģendām un vēstures apvīto pilsētu, kas smagi cietusi kara laikā. Īpaši veiksmīga un vērtīga bija vizīte Jāņa Čakstes muzejā, kur ne tikai uzzinājām par Čakstes personību, bet spēlējām spēli "DemokrātiJā", minot konkrētus piemērus iz pasaules un Latvijas vēstures. Komanda kopīgi secināja, ka nemaz jau tik pašsaprotamas demokrātijas vērtības nav. Tieši otrādi- demokrātijas apdraudējumi ir saskatāmi ikvienā valstī, un tos nepieciešams atpazīt izglītotiem, zinošiem sabiedrības locekļiem. Īpašais tencinājums komandas mentoram Danielam par atraktīvo iesaisti un "motoru uzjundīšanu" jauniešu iesaistei dažādos Eiropas projektos.
Augustā - Uzmanību! Gatavību! Sadarbību!
ATTENTION! READINESS! CAHOOT! 17.-19.08.
Vidzemē (Taurenē) un Norvēģijas fjordu piekājē norisinājās Rīgas Vācu kultūras biedrības un Norvēģijas partnera CBNRM Networking kopīgā iniciatīva "Uzmanību! Gatavību! Sadarbību! ATTENTION! READINESS! CAHOOT!" Trīs dienas Taurenē skanēja ne tikai latviešu, bet arī norvēģu un angļu valodas. Pateicoties Projekta partnera vadītājam Lars Soeftestad abas biedrību komandas apguva daudz jauna un dalījās pieredzē par projektu organizēšanu, kontaktu apmaiņu un praktisko darbu ar jauniešiem gan Norvēģijā, gan Latvijā. Īpaši novatoriski bija uzzināt par Norvēģijas sabiedrisko un skolas vidi no Partnera asociētajiem pārstāvjiem - par Norvēģijas pieredzi pat 10 gadu garumā (strādājot skolā u.c.), bet atgriežoties Latvijā jau pilnīgi citu attieksmi un sajūtām. Liels paldies Norvēģijas NVO komandai: Lars, Gudmundur, Aleksandram, Gerdai, Leldei, Nicholas, Natalijai, Martinam, Olivia, Hanna, Jacob, Penny, Harald, Tyra - jūs visi mums palīdzējāt atvērt acis uz sīkumiem, kas patiesībā ir atslēgas vārdi: iekļaušana, tolerance, respekts, ilgtermiņa domāšana, līdzatbildība.
Gan klātienē, gan attālināti visas trīs dienas mēs visi burtiski tikām uzlādēti ar Skandināvijas spēku un risinājumiem. Dažus no tiem mēs īstenojām nekavējoties: piemēram, Norvēģijā tik populārās ekoskolas konceptu (jaunieši gan paši ķēra vistas, gan atlasīja ārstniecības augus utt). Apmācību noslēgumā Latvijas un Norvēģijas komandas secināja, ka abās pusēs ir milzīgs potenciāls jaunām sadarbībām un varbūt pat Norvēģijas partnera NVO filiāles atvēršanai Latvijā? :)
Projekts: divpusējās sadarbības iniciatīvas finansēšanas līgums Nr. AIF/2022/BI/09.
Projekta vadības maiņa - viss mainās un notiek uz labu!
Gribi? Tad izdari! (Want it? Then do it!) 2023.gada 1. etaps
Pilsoniskuma motori - jau otrajā ĀTRUMĀ
Tika apmeklēts pirmā Latvijas ārlietu ministra Z.A.Meierovica dzimtais Tukums. Savukārt Kandavas vizītē klasē dalībnieki visi sēdēja kā piekalti runātājam un ne dīdījās, ne pieskārās mobilajam. Kāpēc? Jo ar mums par Oskara Kalpaka nozīmi Latvijai un viņa vārdā nosauktās profesionālās militārās vidusskolas mērķiem, prasībām un sadzīvi stāstīja skolas Kalpaka skolas virsnieks Andis Ābelītis. Gaisā virmoja patirotisms, disciplīna, mīlestība pret savu valsti un pašaizliedzība.
Ekspedīciju dienu noslēgums noritēja ap un par diskusiju "Kā vērtēju obligātā militārā dienesta ideju?", kā arī atrodot nezināmo Latvijas vēstures 20.gadsmita ainās. Dažs labs nakts ieskaņās "aizspēlējās", ielūkojoties "Demokrātijas spogulī" (Demokrātijas akadēmijas dalībnieki zinās, par ko runa :) )Projekta komanda un pedagogi atzīst, ka šā gada laikā dalībnieki ir mainījuši savu domāšanu. Atturrība un skepse transformējas par ieinteresētību un gatavību iesaistīties.
Tekstu sagatavoja I.Garda.
Projekta “Uzmanību! Distance (ar valsti) samazinās! ” (#EEAgrants @Aktīvoiedzīvotājufonds), īstenotājs ir Rīgas Vācu kultūras biedrība; finansētājs: Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”
Uzmanību! Dubultuzvara!
Iepazīstieties ar mūsu projekta DEPUTĀTIEM:
PROJEKTA dalībnieki - kandidāti Jauniešu Saeimā
Par šī projekta tālāko ietekmes paplašināšanu var pārliecināties, piemēram, apskatot ziņu par Jaunogras vidusskolas skolēna Mihaila Sukorenko izstrādāto ideju un pilsonisko aktivitāti ir publicēta arī skolas mājas lapā https://jvsk.lv/2023/03/31/4126/
MIHAILA IDEJAS SATURS
Tā kā šobrīd vidējās izglītības pakāpē ir divu veidu programmas: vispārējās vidējās un profesionālās. Vispārējās vidējās izglītības programmas ir akadēmiski orientētas, to pamatuzdevums ir sagatavot tālākām studijām, bet, lai skolēniem būtu vieglāk izvēlēties programmu turpmākajām mācībām, piedāvāju veidot podkāstu sēriju, kur varētu skolu pārstāvji iepazīstināt ar izglītības programmām.
Otrs mūsu projekta dalībnieks no Rīgas komandas - Ričards Andrejevs - nāca klajā ar praktisku priekšlikumu par pārvietošanās brīvības ieviešanu Latvijā.
RIČARDA IDEJAS SATURS
Eiropas valstis var dažādi atbalstīt jauniešus. Latvijā jauniešiem invalīdiem, bāreņu apliecības īpašniekiem un daudzbērnu ģimenēm ir bez maksas vai liela atlaide transportam. Bet kāpēc ne visiem jauniešiem līdz 18 g.v.? Piedāvāju rīkoties kā Šveicē - par bērnu tiek iegādāts nosacīts "gada abonements" (ap 40 eiro), kas ļautu pārvietoties bez maksas starp Latvijas pilsētām valsts ietvaros.
NEATKARĪGI NO REZULTĀTA, apsveicam aktīvos komandu dalībniekus par pirmo pieredzi jauniešu pilsoniskajā aktivitātē! Balsošana jāveic tikai caur Facebook kontu, kas gan ir visai neērti un varbūt arī traucēklis lielākam atbalstam un Jauniešu Saeimas ideju popularizēšanai.
Jebkurā gadījumā - ja ir savs Fb konts, tad aicināti balsot par projekta "Uzmanību! Distance (ar valsti) samazinās dalībnieku idejām:
https://jauniesusaeima.lv/velesanas/
Projekta “Uzmanību! Distance (ar valsti) samazinās! ” (#EEAgrants @Aktīvoiedzīvotājufonds), īstenotājs ir Rīgas Vācu kultūras biedrība; finansētājs: Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”
2023: Iepazīstamies! Darām! Balsojam! "Ārpus kastes!" noslēgums